Ako čistiť kovové šperky?

Rozhoduje: 
1. druh kovu, povrchová úprava kovu a ďalšie súčasti (prírodné a syntetické kamene, perly, emaily, smalty...)

Nakoľko najjednoduchšie sa čistia zlaté šperky začneme nimi. Môžu sa líšiť rôznou rýdzosťou zlata a hlavne rôznym zložením legovacích kovov, ktoré zabezpečujú farebné, mechanické a iné požadované vlastnosti šperku. Často je šperk tvorený aj viacerými druhmi zlatých zliatin.

Čistenie zlatých šperkov – celokovové šperky bez iných súčastí

V prípade že šperk bol nosený, očistíme ho od mastnôt a prachu. Hlavne náušnice často obsahujú vrstvu ušného mazu a sú úplne sčernené na miestach dotyku s pokožkou ucha a krku. Samozrejme ak vlastníme ultrazvukovú čističku, čistíme v nej.

Očistenie šperku od mastnôt a prachu v domácom prostredí urobíme vo väčšej otvorenej plastovej miske (kvôli ochrane pred poškriabaním šperku), ale je možné šperk očistiť aj v uzatvorenom umývadle. Naplníme ho vlažnou vodou asi 1l a pridáme pár kvapiek detergentu (saponáty napr. Jar, Pur, kvalitnejšie tekuté mydlo na ruky). V žiadnom prípade nepoužívame: pracie mydlá, pracie prášky, chemikálie na čistenie v domácnosti! Sú veľmi agresívne a môžu poškodiť šperk. Celo-zlatý šperk namočíme do vody s detergentom na niekoľko minút a potom ho opatrne s mäkkou kefkou jedným smerom čistíme na okraji nádoby. Z retiazok odstránime mastnotu a prach. Opláchneme šperk v čistej vode a vysušíme ho mäkkou tkaninou.

Ak šperk nie je čierny, namočíme ho do čistiaceho roztoku na zlato na 1 minútu. Potom ho opláchneme čistou vodou, vysušíme a vyleštíme. Čistiaci roztok na zlato od firmy Connoisseurs zlato vysvetlí a rozžiari. Zlato získa žiarivú farbu a po vyleštení utierkou aj vysoký lesk.

Ak je šperk tmavý - stmavnutie zlata je spôsobené buď vplyvom síry z prírodných termálnych prameňov, alebo dôsledkom pôsobenia prírodných slabých kyselín vylučovaných telom a prítomnosťou síry a iných prvkov.

Stmavnutý šperk namočíme do profesionálneho roztoku na čistenie zlata, nikdy nie do roztokov na čistenie iných druhov kovov! Namočenie, alebo navlhčenie šperku doporučujeme, podľa druhu stmavnutia na dobu 1 až 5 minút. Komplexné zlúčeniny, ktoré tvoria tmavé plochy na zlate sa čiastočne rozpustia, ale k ich úplnému odstráneniu dôjde až mechanickým pôsobením. Mäkkou tkaninou (ideálna je utierka na šperky od firmy Connoisseurs USA) trieme tmavé miesto až do úplného odstránenia. Potom šperk opláchneme v čistej vode, vysušíme a suchou utierkou na šperky, vyleštíme do vysokého lesku. Niekedy je vhodné ešte šperk opatrne vyutierať v bielej papierovej utierke.

Suchá utierka na šperky od firmy Connoisseurs obsahuje okrem čistiacich a leštiacich prostriedkov, aj prírodné vosky a živice. Po vyleštení zlata utierkou na šperky, je povrch kovu chránený pred spätnou sulfidáciou.


Distribúcia pre SR a ČR: RNDr. Miroslav Lipovský - MILI, Kamenný obchod MILI - ŠPERKY: OC DUBRAWA - TESCO, Pri Hrubej lúke 2, 841 02 Bratislava, (konečná električiek 4, 5), pondelok až nedeľa: 10:00 - 19:30 Kontakt: email: mili@mili.sk, mobil: +421 905 302 335, internetový obchod: www.milishop.eu

Copyright 2013 by WahBT,Osky11,Connoisseurs.sk
WP by Graph Paper Press